למה ילדים כל כך אוהבים לבנות ולשחק באוהלים, ובמה משחק כזה תורם להתפתחותם?

א-אוהל ב-זה בית

מדוע ילדים כל כך אוהבים אוהלים, גם בבית גם בחוץ ובמה הוא תורם להתפתחות שלהם.

ילדים אוהבים מקומות מוגנים ומוגדרים. המרחב המוגן הזה נותן להם הרגשה של ביטחון.

אוהל הרבה יותר מתאים לילדים בשל הפרופורציות של יש משהו נעים במבנה המתאים לגודל שלנו, כך יש לנו תחושת שליטה. במישור הפיזי, כשהפרופורציה נכונה, אנחנו מרגישים שמשהו עוטף אותנו.

בספרה של מרים רות "הבית של יעל", המתייחס בדיוק לנושא הזה.הבית של יעל מקסים, מכיוון שהוא לוקח חוויה של ילדים המנסים לחפש לעצמם פינה שמתאימה להיות בית מבחינת תחושת העיטוף, ההתאמה והביטחון, ומציג את הקושי למצוא ולקבל את המקום הזה.

המשחק באוהל מאפשר לילדים לתרגל סכמות הקשורות לבית. במשחקים אלה הילדים רוכשים סכמות וידע, מפרים זה את זה, מתרגלים יחסים בינאישיים ופותרים קונפליקטים.

המשחק גם נותן לילדים הזדמנות להוציא תכנים מהעולם הפנימי שלהם, לאוורר אותם, לבדוק אותם ולקבל תגובות. זהו אולי אחד המשחקים עם הכי הרבה משמעויות כמעט בכל מישור התפתחותי, והאוהל הוא חלק ממנו. הרי סכמת הבית וכל מה שקשור לבית הם חלק מהחוויות שלנו, ולהבדיל מהבית הגדול ששם אני לא יכול לעשות הכל, באוהל אני השליט.

"ילדים ופעוטות משחקים במשחקי דמיון, המאפשרים להם לברוח מהמציאות לעולם פרטי", כשהילד בונה לו מקום מיוחד ופרטי הוא יכול לברוח לעולם הדמיון, ולהרגיש שהמקום הזה מיוחד ורק שלו. במקום הזה הוא יכול לדבר אל עצמו, לדבר עם הבובות שלו וגם לשחק עם חברים.

האוהל הוא ממלכת הדמיון הפרטית של הילד. המקום שבו הילד שולט.

האם יש משמעות למיקום האוהל בסלון, שהוא מרכז הבית?

"אפשר לראות ילדים שבונים אוהלים גם בחדרים שלהם, אבל באופן כללי ילדים רבים אוהבים לשחק בסלון, מכיוון שבו המשפחה נמצאת. הם גם בדרך כלל מרכיבים את הפאזל על השטיח בסלון. הם משחקים בחדרים שלהם עם חברים או כשההורים יושבים איתם בחדר שלהם. בעיקרון ילדים אוהבים להיות איפה שהמשפחה נמצאת. בבתים רבים גם הטלוויזיה נמצאת בסלון ברקע והיא חלק מהפעילות היומיומית".

באוהל שהילד יוצר הוא שולט יותר. הוא זה שמייצר אותו, הוא מחליט איזה חלל הוא מצמצם ואיזה הוא פותח, איפה הוא פותח דלת ואיפה חלון. להשקפתי, ככל שהילד יתנסה במגוון של אפשרויות זה תמיד לטובה.

הבית או האוהל החיצוניים הם כבר שלב שבו מתווסף גם נושא הנפרדות והעצמאות, שיגדל עוד יותר עם יצירת 'זוּלות' בגיל ההתבגרות, ובהן החבר'ה נהנים לרבוץ ולהרגיש את הנפרדות והעצמאות שלהם מההורים.

כהורים תפקידנו לעודד את הילדים לשחק במשחקים שהם יוזמים ואף לזמן להם את האפשרות לעשות זאת. אם אתם לא אוהבים את הבלגן בסלון, מצאו חלל אחר בבית שאפשר להקים בו אוהל.